Lokacje filmowe w Poznaniu

Lokacje filmowe w Poznaniu

Poznań, pierwsze skojarzenia większości pytanych to za pewne koziołki, św. Marcin, rogale marcińskie, dla bardziej wtajemniczonych gęś i pyry z gzikiem. Istnieje niewielka grupa ludzi, którym Poznań kojarzy się z jakimikolwiek produkcjami filmowymi, a takie tutaj powstały i nawet należą do tych najbardziej popularnych.
Nieraz zdarza się nam- mieszkańcom Poznania narzekać na to, że jest on za bardzo zindustrializowany, nie ma zbyt wiele zieleni i spokojnych miejsc, za to są potężne biurowce, coraz to nowsze galerie handlowe, cała masa samochodów i smog. Niestety – jest w tym dużo prawdy, ale jak się mawia- dla chcącego nic trudnego. W centrum Poznania o większych, zielonych obszarach możemy jedynie pomarzyć, oczywiście są parki, obszary nadwarciańskie, Cytadela gdzie można posiedzieć na trawie, korzystać ze słońca i nawet odpalić grilla. Natomiast jeśli ktoś poszukuje bardziej dziewiczych terenów, musi udać się na obrzeża Poznania. Znajduje się tam więcej drzew niż budynków, a samochód może zostać zastąpiony przez rower. Choć lasów niestety jest coraz mniej, obecna sytuacja polityczna tej kwestii nie polepsza, to mimo to na obrzeżach Poznania jest wiele obszarów zielonych, stawów i jezior. Może totalnie odciąć się od zaludnionego miasta, od problemów, codzienności i realnie odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem. Po zimie nie ma już praktycznie śladu, dni są słoneczne i ciepłe, więc to idealny czas, by poznać te obszary, o których istnieniu nawet nie wiem, bo ich egzystencja wydaje nam się niemożliwa. Ale co z tymi filmami? Otóż chodzi o to, że w Poznaniu są takie miejsca, o jakich nie wiedzą nawet jego najstarsi mieszkańcy. Lokacje filmowe zgromadzone są przez Poznań film commission w specjalnej bazie, która posiada już ponad dwieście pozycji. Czyli dwieście miejsc, które idealnie sprawdzą się jako tło filmowe. Nie wszystkie z nich dostępne są dla każdego. Przy niektórych potrzebne są specjalne pozwolenia, dzięki którym ekipa filmowa będzie mogła w nim nagrywać. Co takiego należy do takiej bazy? Otóż są to wszelkie, zazwyczaj dostępne dla każdego parki i skwery, zamki, pałace, ruiny, kościoły, cmentarze, ale także tereny wojskowe i poszczególne elementy fortyfikacji Poznania, wybrane z nich dostępne są dla każdego jedynie raz w roku podczas Dni Twierdzy Poznania, które organizowane są od pięciu lat. Jest to wyjątkowa okazja, by choć trochę poznać historię miasta z okresu średniowiecza, Pierwszej Wojny Światowej, Drugiej Wojny Światowej oraz Zimnej Wojny.
Lokacje filmowe to nie tylko miejsca, ale także konkretne przedmioty. Jednym z nich jest symulator Boeinga B737NG. Jest to jedyny w Polsce pełnowymiarowy symulator tej potężnej maszyny, który służy nie tylko jako atrakcja, scenografia, ale jest także miejscem do szkolenia profesjonalnych pilotów. To tylko kilka pozycji, jakie znalazły się w bazie lokacji i warto zaznaczyć, że stanowi ona bazę rzetelnych informacji, z których mogą korzystać nie tylko producenci filmowi i agenci reklamowi, ale każdy, żądny wiedzy i atrakcji człowiek. Lokacje filmowe umieszczone są na stronie http://poznanfilmcommission.pl, do której dostęp ma każdy. Obok nazwy miejsca, bądź obiektu widnieją zdjęcia i dokładny adres, dlatego możemy być pewni, że się nie zgubimy. Jeśli ktokolwiek z was cały czas ma wątpliwości co do atrakcyjności Poznania, to proponuję po prostu odwiedzić podaną wyżej stronę, wybrać kilka ze zgromadzonych tam miejsc i udać się na wycieczkę. Nie tylko odpoczniesz od tego miejskiego zgiełku, ale także poznasz historię i jestem pewna, że będziesz chciał więcej. Poznań doceniło już wielu producentów filmowych, powstały tutaj sceny do takich filmów jak: Ogniem i mieczem. Stara baśń. Kiedy słonce było bogiem, Pan Tadeusz Hiszpanka, Mój rower, Ostra randka, Misja Afganistan, 7 minut i wiele innych, godnych uwagi produkcji. Najwyższa pora byś i ty docenił miejsce, w którym mieszkasz.