Angielski za granicą

Angielski za granicą

W ostatniej dekadzie podróżowanie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Przyczynił się do tego nie tylko rozwój technologiczny i zredukowanie czasu poświęconego na przemieszczanie się z miejsca na miejsce do minimum, ale także otwarcie granic na starym kontynencie i wymieszanie się różnych kultur szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Coraz mniej dostrzegalne są granice i coraz więcej możliwości mamy w perspektywie działań globalnych. Szczególną zmianę widać w polskim społeczeństwie, które tak bardzo hermetyczne, w ostatnich latach zmieniło się diamertalnie. Coraz więcej firm swoje działania przeniosło na arenę międzynarodową, ignorując granice kulturowe i międzynarodowe, biorąc za pierwowzory największe amerykańskie sieciówki. W obliczu tak szybko zmieniającego się świata, warto już dzisiaj pomyśleć o swojej edukacji językowej i lepszym poznaniu obcych wzorców kulturowych. Obecnie już nie tylko język angielski jest absolutnym minimum. Coraz częściej drugi język jest punktem obowiązkowym w CV szczególnie w dużych korporacjach, które zalewają światowy rynek w zastraszajacym tempie.

Najpopularniejsze języki świata

Według najnowszych statystyk język angielski nadal pozostaje językiem używanym przez największą grupę ludzi na świecie. Na drugim miejscu plasuje się język chiński, co nie jest dużym zaskoczeniem przy tak licznej populacji obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. Nieco mniej ludzi wie, że na trzecim i czwartym miejscu plasują się język hindi i język arabski, wyprzedzając zarazem tak popularny język hiszpański. W Europie największą popularnością wśród kursów nauki języka obcego cieszą się język hiszpański i francuski. W Polsce wiele osób decyduje się również na naukę języka niemieckiego i rosyjskiego ze względu na położenie geograficzne państw, gdzie te języki są językami urzędowymi. Nie jest tajemnicą, że nauka kolejnych języków otwiera nowe możliwości, pozwala lepiej poznać kulturę danego narodu oraz lepiej zrozumieć znaczenia semantyczne słów i wyrażeń językowych. Ale, czy obecnie faktycznie potrzebujemy, aż tylu języków do prostego komunikowania z obcokrajowcami? Faktem jest, że już znajomość języka angielskiego wystarczy, aby porozumieć się w większej części świata. Jest to język najbardziej uniwersalny i dla większości narodów jeden z najprostyszych w procesie przyswajania.

Najlepsze metody nauki języków

Ale jak i kiedy zacząć naukę języków obcych? Najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. W każdej szkole obowiązkiem jest prowadzenie zajęć dydaktycznych z języka obcego. Dodatkowo rodzice, aby zadbać o przysłość swoich pociech mogą wykupić kurs językowy w specjalnych centarch języków obcych, które utrwalą zdobytą wiedzę i poprzez zabawę pozwolą oswoić się z językiem i zwyczajami kulturowymi danej narodowości. Warto też pamiętać o zagospodarowaniu czasu dziecka podczas wakacji. Wielu rodziców obecnie decyduje się na wyjazdy językowe dla dzieci, które również w trakcie wakacji kształcą i utrwalają zdobytą w trakcie roku szkolego wiedzę.

Nauka języków stała się absolutnym minimum w wieku XXI. Chcąć rozwijać się, poznawać świat i obcować bez przeszkód z obywatelami innych narodowości musimy dbać o nasze umiejętności językowe.