Bezpieczeństwo i komfort pracy – jak je osiągnąć?

Bezpieczeństwo i komfort pracy – jak je osiągnąć?

Każda osoba prowadząca własny biznes powinna odpowiednio zadbać o pracowników, których zatrudnia. Bezpieczeństwo oraz szeroko pojęty komfort pracy sprawia bowiem, że osoby zatrudnione w firmie na jakimkolwiek stanowisku wykonują swoją pracę efektywniej i solidniej. Nie od dziś mówią zresztą o tak zwanym ergonomicznym stanowisku pracy, czyli innymi słowy rzecz ujmując stanowisku idealnie dostosowanym do potrzeb danego pracownika. Przysłowiowe „pójście na łatwiznę” w przypadku organizacji biura, hali produkcyjnej czy magazynu kończy się zazwyczaj niezbyt dobrze zarówno dla pracowników, jak i dla samego szefa. Spadek efektywności pracy to niejedyna rzecz związana z niewłaściwymi warunkami w miejscu wykonywania swoich obowiązków. Źle dobrane meble, zbyt mała ilość przerw czy nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne szybko mogą doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń i chorób. Pracownik przebywający na zwolnieniu wpływa z kolei negatywnie na rozwój firmy. Wydaje się zatem, że dbałość o ergonomiczne narzędzia oraz stanowisko pracy wydaje się jak najbardziej uzasadnione przynajmniej z kilku względów. Jak jednak zadbać o to, by pracownicy czuli się w miejscu swojej pracy wystarczająco bezpiecznie oraz komfortowo?

Kilka słów o ergonomii

Ergonomia, czyli nauka o pracy, to przestrzeń zajmująca się zagadnieniami takimi jak dostosowywanie stanowiska pracy do możliwości pracowników czy eliminowanie przyczyn tak zwanych chorób zawodowych, czyli schorzeń nabywanych w wyniku pracy na danym stanowisku. Co ciekawe, ergonomia nie jest nauką samoistną. Jej działanie opiera się na czerpaniu wiedzy z innych dyscyplin naukowych, takich jak na przykład higiena i medycyna pracy czy psychologia. W przypadku zagadnień związanych z technicznymi stanowiskami pracy (na przykład w przemyśle), ergonomia zwraca się także ku takim dziedzinom jak budowa maszyn. Mówiąc o ergonomii, można oczywiście podzielić zagadnienie stanowiska pracy na dwie części. Pierwsza część będzie odnosiła się zatem do pracy fizycznej, natomiast druga będzie odpowiedzialna za pracę biurową. Nie można oczywiście zakładać, że obie części w pewnym momencie nie będą się na siebie nakładać, ponieważ byłoby to myślenie błędne i nieuzasadnione.

Pracownik fizyczny a warunki pracy

Pracę fizyczną w Polsce oraz na świecie codziennie wykonują miliony osób. W przypadku jakiegokolwiek stanowiska opierającego się na eksploatowaniu sił fizycznych ważne jest przede wszystkim to, by zapewnić pracownikowi odpowiednie bezpieczeństwo oraz wystarczający czas na regenerację sił witalnych. W ostatnich latach w różnych przestrzeniach budowlanych czy biurowych pracownicy fizyczni zostali odciążeni w związku z pojawieniem się takich urządzeń jak balansery, wciągarki czy manipulatory. Dzięki nim wiele obowiązków wykonywanych ręcznie można dzisiaj wykonać przy pomocy maszyny. Z roku na rok zwiększa się zatem nie tylko efektywność pracowników fizycznych, ale także ich możliwości związane z dobrym stanem zdrowia i samopoczucia.

Praca biurowa wcale nie jest najbezpieczniejsza

poznańWbrew pozorom na pracowników biurowych wcale nie czeka ciepła i bezpieczna posadka za biurkiem. Siedzący tryb życia oraz nieodpowiednio dobrane meble (takie jak chociażby biurko czy krzesło) mogą trwale uszkodzić na przykład kręgosłup. Dlatego tak ważne jest to, by w biurze znajdowały się stanowiska pracy opracowane przez osoby zajmujące się ergonomią. Wyraźne wytyczne każdy właściciel biura znajdzie po kilkunastu sekundach w sieci internetowej.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Każdy pracownik wykonujący swoje obowiązki powinien już w pierwszym dniu pracy zapoznać się z tak zwanymi przepisami BHP, czyli oczywiście z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od zakładu pracy szkolenie BHP może się nieco różnić. Wystarczy wspomnieć chociażby o stanowiskach biurowych i przemysłowych. Przepisy związane z BHP kontroluje w Polsce tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy. Każda osoba poszukująca informacji na temat bezpieczeństwa i higieny pracy powinna zajrzeć przede wszystkim do Kodeksu pracy.

Szkolenia dla pracowników z zakresu obsługi urządzeń

Pracownicy działający na stanowiskach wymagających obsługi jakichś urządzeń powinni pierwszego dnia pracy przejść specjalne szkolenie z zakresu ich obsługi. Bez uzyskania takiej praktyki, praca z urządzeniem może negatywnie odbić się na poziomie bezpieczeństwa panującym nie tylko na konkretnym stanowisku pracy, ale także w całym pomieszczeniu.

Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy

Udzielanie pierwszej pomocy to zagadnienie, o którym w ergonomii słyszy się coraz więcej. Umiejętność związana z radzeniem sobie w sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia człowieka jest dzisiaj bardzo ważna. Szczególnie w przestrzeniach stanowisk przemysłowych. Wspomniane szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy organizowane są bardzo często darmowo. Warto zatem poświęcić chwilę i wysłać pracowników na taki kurs. Nie wiadomo bowiem, kiedy mogą przydać się zdobyte umiejętności. Musimy pamiętać również o tym, że odpowiednie uprawnienia powinien mieć każdy zatrudniony.

Okazuje się, że na bezpieczeństwo i komfort pracy składa się wiele elementów, o które właściciel swojej działalności musi i powinien zadbać. Niezależnie od tego czy prowadzimy biznes biurowy, czy też przemysłowy, ergonomiczne narzędzia oraz stanowisko pracy pomagają zachować pracownikom zdrowie i dobre samopoczucie. To z kolei wpływa na podniesienie efektywności wykonywanych prac i obowiązków. Bardzo ważnym czynnikiem w kontekście ergonomii jest także szkolenie BHP. Treści przekazywane na takim spotkaniu są bardzo istotne głównie pod względem indywidualnego bezpieczeństwa pracownika. Podobnie jest zresztą z różnymi kursami pierwszej pomocy czy szkoleniami dotyczącymi obsługi różnorodnych maszyn i urządzeń.