O radcy prawnym w pigułce

O radcy prawnym w pigułce

Radca prawny to zawód stosunkowo mało znany Polakom. Najczęściej w kontekście specjalizacji prawniczych kojarzymy przede wszystkim sędziów, prokuratorów i adwokatów. To właśnie ci ostatni w pewnym sensie są związani z zawodem radcy, ponieważ po części wykonują te same obowiązki. Nie bez powodu wyróżnia się jednak dwa różne zawody prawnicze, których przedstawiciele reprezentują różne firmy, osoby oraz instytucje przed sądami i innymi organami prawa. Zawód radcy pod pewnymi względami różni się od zawodu adwokata. O jakich różnicach mowa? Co trzeba zrobić, by uzyskać uprawnienia upoważniające do wykonywania zawodu radcy prawnego? Każda osoba choć trochę zainteresowana prawem zna odpowiedzi na powyższe pytania.

Radca a adwokat

Radca prawny pod kilkoma względami różni się od adwokata. Może przede wszystkim pozostawać w tak zwanym stosunku pracy ze swoim pracodawcą. Innymi słowy pomiędzy radcą a jego klientem może zostać zawiązana więź prawna na podstawie umowy o pracę. Adwokat nie może świadczyć swoich usług w stosunku pracy. Na przestrzeni lat uprawnienia samego radcy stały się bardziej szerokie. Dziś jego obowiązki w dużej mierze pokrywają się z obowiązkami adwokata. Nadal to ten ostatni występuje jako obrońca w sprawach karnych. Radca prawny takich uprawnień nie posiada.

Jak zostać radcą prawnym

Jeśli chcemy uzyskać uprawnienia radcy prawnego, najpierw musimy uzyskać tytuł magistra na kierunku prawa. Takie studia trwają pięć lat i dla wielu osób są ciężką próbą do przejścia. Dużo nauki i ogrom przyswajanej wiedzy otworzy jednak pierwsze drzwi, przez które absolwent prawa będzie mógł przejść. By zostać radcą, trzeba również odbyć specjalną aplikację i zdać egzamin.

Strona internetowa kancelarii radcowskiej

Jeśli poszukujemy przedstawiciela jakim jest radca prawny to przykład strony należącej to profesjonalnej i rzetelnej kancelarii. Na szczęście takie witryny prężnie działają dzisiaj w sieci i dostarczają nam cennych informacji, których poszukujemy. Poszukując kancelarii radcowskiej w konkretnej miejscowości warto skorzystać przede wszystkim z wyszukiwarek internetowych, dzięki którym szybko i bez problemu znajdziemy interesującą nas działalność. Warto również pamiętać, że oprócz tradycyjnej współpracy możemy dzisiaj liczyć na porady radcowskie udzielane przez internet. Dzięki mobilnej współpracy kontaktujemy się z radcą nawet wtedy, gdy nie ma nas w mieście czy kraju. Jest to wygodna opcja dla wielu osób (np. przedsiębiorców, właścicieli firm), które potrzebują konsultacji prawnych regularnie.