Pokój dla dziecka – kłopot czy wyzwanie dla rodzica?

Pokój dla dziecka – kłopot czy wyzwanie dla rodzica?

Aranżacja pomieszczenia mieszkalnego jest coraz częściej bardzo ważna zarówno dla właścicieli domów, jak i dla właścicieli mieszkań. Okazuje się, że największym wyzwaniem w kontekście urządzania pomieszczeń mieszkalnych są przede wszystkim pokoje dziecięce. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że duży wpływ na kłopotliwą sytuację ma przede wszystkim zmieniający się bardzo szybko charakter dziecka. W jednym momencie wygląd pokoju musi być przystosowany dla pięciolatka uczęszczającego do przedszkola, a kilka miesięcy później zarówno meble jak i wszelkiego rodzaju dodatki powinny odzwierciedlać warunki potrzebne uczniowi pierwszej klasy. W przypadku aranżacji pokoju dziecięcego warto również brać pod uwagę zainteresowania i zdanie najmłodszych. Tutaj pojawia się jednak kolejny problem, ponieważ wraz z wiekiem wspomniane elementy mogą oczywiście kształtować się w zupełnie innych kierunkach niż początkowo. Jak zatem skutecznie zabrać się za aranżowanie pokoju dziecięcego? Które rady projektantów wykorzystać i skąd czerpać efektywne inspiracje? Wydaje się, że tylko na pozór odpowiedzi na te pytania wydają się trudne. W rzeczywistości urządzenie pokoju dla dziecka w każdym wieku wcale nie musi spędzać rodzicom czy opiekunom snu z powiek.

Pokój dla niemowlaka – przytulność czy funkcjonalność

Wielu rodziców urządzając pierwszy pokój dla dziecka zastanawia się nad tym, czy powinien być on funkcjonalny, czy raczej przytulny dla nowego domownika. Taki wybór jest jednak zupełnie niepotrzebny, ponieważ w dobie dwudziestego pierwszego wieku liczne rozwiązania pozwalają w przypadku aranżacji połączyć obie wspomniane kwestie, dzięki czemu sypialnia dziecka może zyskać zarówno wymiar praktyczny, jak i szeroko pojęty wymiar estetyczny. Dużą rolę w sypialni małego dziecka – jak się okazuje – pełnią między innymi ściany, na które kilkumiesięczne brzdące zwracają szczególną uwagę. Warto zadbać więc o to, by w pomieszczeniu znalazły się kojące i przytulne kolory. Alternatywą dla zwykłej farby są na przykład fototapety na ścianę, dzięki którym ściany zyskują całkiem nowy wymiar. Kilkulatkom najbardziej podobają się motywy bajek, które dzieci widzą przecież na co dzień w telewizji.

Pokój dla przedszkolaka, czyli zabawa i nauka w jednym

Czteroletnie czy pięcioletnie dzieci są ciekawe świata, dlatego ich pokoje powinny odzwierciedlać między innymi chęć poznawania i zdobywania wiedzy. Warto jednak pamiętać, że kilkulatek to wciąż dziecko, dlatego motywy związane z zabawami także powinny zostać zachowane. W przypadku dzieci we wspomnianym wieku ponownie sprawdzą się fototapety na ścianę imitujące dla przykładu przestrzeń kosmiczną czy podwodny świat. Wszystko zależy od tego, co nasza pociecha lubi robić. Warto również pamiętać, że specyficzna aranżacja zostanie podkreślona nie tylko poprzez wybór odpowiedniej tapety ściennej, ale także za pomocą konkretnych mebli i dodatków. Dużą rolę pełni tutaj łóżko, które przy odrobinie chęci i wyobraźni można przerobić na statek kosmiczny czy łódź podwodną. Dziewczynki coraz częściej uwielbiają łóżka z kolumienkami, dzięki czemu mebel przypomina atrybut prawdziwej księżniczki. W przypadku pokoju dzieci kilkuletnich bardzo ważnym aspektem jest oczywiście zadbanie o bezpieczeństwo. Kilkulatki mają tendencję do biegania, dlatego priorytetem staje się zabezpieczenie podłoża. Warto zadbać o to, by w sypialni dziecka znalazł się puchowy dywan amortyzujący upadek lub tak zwane maty antypoślizgowe. Te ostatnie są zresztą bardzo popularne również w łazienkach.

Pokój dla ucznia szkoły podstawowej – rady dla początkujących

Pokój ucznia powinien być przystosowany przede wszystkim pod względem praktycznym. Efekt funkcjonalności uzyskujemy z kolei za pomocą doboru odpowiednich mebli. Te ostatnie powinny być przystosowane między innymi do wzrostu dziecka. Warto kupować biurka i krzesła z możliwością regulacji wysokości, ponieważ dzieci w wieku szkolnych rosną bardzo szybko. Elementem niezbędnym w pokoju każdego ucznia jest oczywiście regał na książki lub zgrabne półki zawieszone na przykład nad biurkiem. Należy jednak pamiętać, by dziecko miało do nich swobodny i wygodny dostęp.

Pokój dla nastolatka a współpraca z dzieckiem

Sypialnia dziecka powyżej lat dwunastu zazwyczaj bardzo odzwierciedla jego charakter. Każdy rodzic powinien zatem pamiętać, by decyzje o remoncie, wyborze mebli czy materiałów ściennych konsultować ze swoją pociechą. Dzięki temu można nie tylko uniknąć konfliktów z dorastającym dzieckiem, ale także zyskać jego zaufanie, szacunek oraz sympatię.

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko ma 3 latka czy też 13, przede wszystkim chce czuć się w swoim pokoju bezpiecznie i komfortowo. W tym przypadku dzieci wcale nie różnią się przecież tak bardzo od swoich rodziców, czyli od dorosłych. Warto wiedzieć, jak zapewnić odpowiednie warunki swoim pociechom, ponieważ okazuje się, że przestrzeń dziecka bardzo wpływa na jego dalszy rozwój. To w dużej mierze od rodziców zależy, czy ów rozwój będzie się kierował w dobrym kierunku. Przy aranżacji pokoju dziecięcego podstawowe elementy wpływające na efektywny wygląd i funkcjonalność to przede wszystkim materiały ścienne i podłogowe, odpowiednie oświetlenie oraz dostosowane do wieku dziecka meble. Planowanie remontu czy budowy pokoju powinno zatem rozpocząć się od wyboru wspomnianych elementów. Polski rynek budowlany czy meblowy (i nie tylko krajowy) jest dzisiaj hojnie zaopatrzony, dlatego każdy rodzic znajdzie dla swojego dziecka idealne produkty.