Rowery – czy mają one pozytywny wpływ na nasze zdrowie?

Rowery – czy mają one pozytywny wpływ na nasze zdrowie?

Bez wątpienia każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak uświadomić sobie, iż ma ona także pewne wady, które sprawiać mogą, iż nie będzie to idealny sport dla każdego z nas.

Może na początku zacznijmy od zalet jazdy na rowerze, to z pewnością w pełni bezpieczny środek lokomocji, nie tylko dla nas, ale także dla środowiska. Nie emituje on szkodliwych substancji, pozwala szybciej i sprawniej przemieszczać się po zatłoczonych miastach, a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, sylwetkę i kondycję ogólną. Podczas godzinnej jazdy na rowerze jesteśmy w stanie spalić od 300 do 500 kcal, oczywiście w zależności od tempa jazdy. Co do czynników zdrowotnych jazda na dwóch kółkach pomoże nam poprawić wydolność oddechową. Ruch na rowerze pomaga ograniczyć spadek naszego pułapu tlenowego. Rowerowe wycieczki ograniczają także ryzyko chorób układu krążenia. Dzięki jeździe zwiększa się objętość wyrzutowa serca oraz jego pojemność minutowa. Dzięki czemu obniżamy ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawał, czy udar. Jazda na jednośladzie trenuje także nasze mieście – poprawia się wytrzymałość, moc i szybkość, mięśni, kończyn dolnych pośladków oraz pleców, przedramion i brzucha, dzięki czemu osoby jeżdżące na rowerze mają świetną, stabilną sylwetkę. Na rowerze ćwiczyć mogą nawet osoby, które dążą do rehabilitacji dolnych kończyn przy problemie ze stawami kolanowymi. Ćwiczyć na rowerze mogą nawet osoby otyłe, ponieważ jest to nieinwazyjny, naturalny ruch nie obciążający naszych mięśni. Bez wątpienia dla wielu osób zaletą jazdy na rowerze będzie także fakt, iż dzięki niej możemy zredukować szybko naszą wagę. Jazda na rowerze to rodzaj treningu aerobowego czyli tlenowego, który czerpie energię bezpośrednio z tkanki tłuszczowej. Dzięki jeździe na rowerze poprawia się nasz metabolizm, czyli przemiana materii, wzmacnia się nasza wytrzymałość oraz wydolność. W czasie treningu możemy zastosować także trening interwałowy, czyli naprzemienne szybsze i wolniejsze dystanse jazdy na rowerze. Zaletą jazdy na rowerze jest także oszczędność pieniędzy, ponieważ utrzymanie roweru jest zdecydowanie tańsze niż samochodu, ponieważ nie wiąże się z przeglądami czy ubezpieczeniami oraz oczywiście kupnem paliwa, którym w zasadzie są… nasze mięśnie. Jeżdżąc na rowerze oszczędzamy także czas, nie musimy stać w zakorkowanych ulicach, ponieważ szybko się przez nie przeciskamy. Jest to także świetne ćwiczenie relaksacyjne i odprężające. Dzięki jeździe na rowerze możemy się odprężyć i wyciszyć. Jeżeli wyjedziemy sobie poza miasto, to możemy postawić na kontakt z naturą, który z pewnością będzie miał na nas dobry wpływ. Jak pokazują wyniki badań jazda na rowerze wpływa pozytywnie na naszą wydajność w pracy. Pracowni-rowerzysta to osoba zrelaksowana, odprężona i dotleniona.

Minusy jazdy na rowerze? Jest to środek transportu, który nie sprawdza się niestety w każdych warunkach. Oblodzona powierzchnia, czy ulewa z pewnością nie są idealną aurą dla jazdy na rowerze. Poza tym często zdarzają się kradzieże tego rodzaju sprzętu, a część osób narzeka także na nudę i monotonię jazdy na rowerze. Zanim więc zdecydujesz się na drogi sprzęt zastanów się nad swoim stosunkiem do jazdy na rowerze.