Żurawie – zastosowanie w transporcie bliskim

Żurawie – zastosowanie w transporcie bliskim

Transport bliski związany jest przede wszystkim z przemysłem oraz budownictwem. Wspomniane pojęcie stosuje się zwykle na określenie transportu jakiegoś urządzenia, elementów budowlanych czy części większej maszyny w obrębie niewielkiej przestrzeni, na przykład hali produkcyjnej. Transport bliski nie musi oczywiście zachodzić w przestrzeni zamkniętej, ponieważ równie dobrze termin sprawdza się w kontekście placu budowy czy zespołu hal przemysłowych znajdujących się na jednej działce. W przypadku wspomnianego terminu warto wspomnieć także o tym, że przenoszenie może odbywać się przy pomocy pracy fizycznej człowieka lub za pomocą maszyn przez niego nadzorowanych. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzają się różnego rodzaju wózki, które swobodnie (przy przenoszeniu mniejszych ciężarów) można ciągnąć lub pchać do celu. O wiele częściej w przypadku transportu bliskiego mamy do czynienia z różnymi maszynami, które znacznie usprawniają pracę człowieka w zakresie prac budowlanych, konstrukcyjnych czy przemysłowych. Na uwagę zasługują tak zwane żurawie, które sprawdzają się współcześnie w wielu sytuacjach, w których człowiek bezradnie rozłożyłby ręce. Warto wiedzieć, w jakich branżach żurawie mogą być funkcjonalne. Przede wszystkim dlatego, że nieco mylnie kojarzy się je wyłącznie z działalnością stricte budowlaną.

Żurawie najczęściej kojarzą się z branżą budowlaną

Nie bez powodu przeciętny zjadacz chleba kojarzy żurawie z działalnościami budowlanymi. Faktem oczywistym jest, że wspomniane urządzenie bardzo ułatwia pracę przy wszystkich inwestycjach budowlanych. Szczególnie tych, które dotyczą budowania wielokondygnacyjnych obiektów, takich jak centra handlowe czy wieżowce biurowe składające się coraz częściej z przynajmniej kilkunastu pięter. Obsługa żurawia w tym przypadku polega w dużej mierze na podnoszeniu ciężkich przedmiotów i przenoszeniu ich na inne miejsce. Warto jednak wspomnieć, że nie chodzi tutaj zwykle o pokonanie dużej odległości, ponieważ plan budowy zazwyczaj nie jest duży (pomijając takie projekty jak duże centra handlowe, parki rozrywki etc). W większej mierze żurawie podnoszą takie ciężary, które dla pracy ludzkich rąk byłyby niemożliwe. Są więc źródłem potrzebnej siły znacznie usprawniającej pracę. Podobną rolę żurawie pełnią w przypadku mechaniki samochodowej.

Mechanika samochodowa a żurawie samochodowe

Żurawie samochodowe sprawdzają się idealnie w przypadku wszystkich działalności obejmujących transport uszkodzonych pojazdów. Załadowanie auta na specjalną przyczepę bez pomocy wspomnianego urządzenia byłoby zapewne niemożliwe. Oczywiście istnieje opcja przyczepienia uszkodzonego samochodu do tego sprawnego, który z kolei odholuje auto do warsztatu, jednakże nie zawsze takie rozwiązanie może się sprawdzić. Wielu właścicieli warsztatów odbiera dla przykładu auta z wielu miejsc, dlatego większe przyczepy mieszczące nawet po kilkanaście samochodów sprawdzą się bardziej. Co więcej, żurawie wykorzystywane są także wtedy, gdy pojazdy mają być przewiezione na złomowisko. W takich przypadkach trudno byłoby przewozić auta po ulicy za pomocą holowania. Tym bardziej, że niektóre mają całkiem zniszczone opony lub nie posiadają kół. W przypadku branży mechaniki samochodowej czy motoryzacji żurawie także sprawdzają się głównie pod względem siły. Warto zaznaczyć, że są jednak branże, w których żurawie mogą pełnić także funkcje stricte transportowe.

Żurawie sprawdzają się na wybrzeżu

Nierzadko ogromne żurawie można spotkać w różnego rodzaju portach. Na przykład tych zlokalizowanych na wybrzeżach. Ale nie tylko, ponieważ równie dobrze można zobaczyć je przy większych portach rzecznych. Jakie zastosowanie żurawie zyskują w takich sytuacjach? Przede wszystkim znacznie ułatwiają transport bliski przy załadunku materiałów na statek lub przy ich rozładunku. Niekoniecznie ładowane elementy muszą być ciężkie. Jeśli jest ich dużo, o wiele bardziej opłaca się przenosić załadunek kilka razy, zamiast robić to kilkanaście razy przy pomocy pracy wielu rąk. Co więcej, nierzadko są to elementy ciężkie, dlatego praca żurawia będzie po prostu bardziej efektywna i mniej obciążająca dla personelu statku lub obsługi danego portu. Problem pojawia się także w przypadku cumowania większych statków. Przy pomocy żurawia można przenieść towar na statek, który z powodu swoich rozmiarów nie dopłynie całkowicie do brzegu. Wydaje się więc, że użycie żurawia w tym przypadku ma przynajmniej kilka poważnych argumentów.

Transport bliski rozwija się dzięki różnym urządzeniom w zawrotnym tempie oszczędzając przy tym coraz częściej pracowników. Nie oznacza to oczywiście, że w przyszłości pracę ludzką zastąpią maszyny. Ktoś musi je w końcu nadzorować. Warto zaznaczyć, że w przypadku żurawi niezbędne jest szkolenie, które nie tylko nauczy pracowników obsługiwać wspomniany sprzęt, ale także wpłynie na ich pracę pod względem bezpieczeństwa. Każdej ekipie należy wskazać, jakie działania są w przypadku żurawia oczekiwane, a które będą całkowicie niepożądane.